Psihološki aspekti neplodnosti

Neplodnost je nemogućnost da se prirodno začne ili iznese trudnoća do kraja. Svetska zdravstvena organizacija definiše neplodnost kao nemogućnost da se zatrudni u roku od godinu dana. Procenjuje se da se 10-15% parova u svetu susreće sa problemom neplodnosti u reproduktivnom dobu. U poslednjih nekoliko godina, broj parova koji traže tretman za lečenje neplodnosti se dramatično povećao.

Na žalost, nema dovoljno informacija o efikasnim psihijatrijskim tretmanima za ovu populaciju. Stres koji nastaje nemogućnošću začetka deteta ide uz jake emocije kao što su bes, depresija, anksioznost, bračni problemi i osećanje bezvrednosti među roditeljima. Kod neplodnosti u braku, žene pokazuju viši nivo stresa nego njihovi partneri. Psihološki faktori igraju važnu ulogu u čitavom problemu neplodnosti.psihološki aspekti neplodnosti

Roditeljstvo je jedan od glavnih prelaza u život odraslih i za muškarce i za žene. Kada partneri postanu nestrpljivi, samim tim se povećava seksualna disfunkcija i socijalna izolacija. Zbog svega toga, često dolazi do razdora u braku, posebno kada su pod pritiskom da naprave neke medicinske odluke. Parovi u tom slučaju imaju osećaj gubitka i smanjenja samopoštovanja.

Neplodnost dovodi do gubitka identiteta

I muškarci i žene imaju osećaj gubitka identiteta i imaju izraženije osećanje nesposobnosti. Žene koje pokušavaju da zatrudne često imaju kliničke slike jednake onim ženama koje imaju srčane bolesti ili rak. Čak se i parovi koji su u procesu vantelesne oplodnje susreću sa velikim stresom. Emocionalni stres i bračni problemi su veći kod parova gde je problem u  neplodnosti muškarca. Zato, kod problema neplodnosti, psihološki uticaj može da bude poguban i za neplodnu osobu, ali i za njenog partnera.

Saznaj više:  Bežanje ili borba- kako vi prevazilazite stres?

Faktori koji utiču na stres

Prema jednoj švedskoj studiji, postoje tri glavna faktora koji utiču na stres muškarca i žene kao rezultat neplodnosti. Tri faktora po redosledu važnosti za žene su:

  • Imati decu je jedan od najvažnijih ciljeva u životu
  • Uloga žene u društvu i socijalni pritisak
  • Uticaj na seksualni život

Muškarci su u studiji preokrenuli važnost prva dva faktora. Treći faktor je podjednako važan i za muškarce i za žene. Takođe je dokazano da žene stresnije doživljavaju svoju neplodnost od muškaraca, kao i jaču želju da dobiju decu.

Stres, depresija i anksioznost se javljaju kao posledica neplodnosti. Sva ova psihološka osećanja su, kod neplodnih parova, veća nego kod ostale populacije koja se ne bori sa ovim problemom.

Iako neplodnost ima uticaj na mentalno zdravlje para, različiti psihološki faktori, takođe, mogu imati i uticaj na samu  neplodnost. Mehanizam putem kog depresija utiče na neplodnost je povišeno lučenje prolaktina (hormon koji se luči u prednjem režnju hipofize).

Jedna mala studija, koja je analizirala 10 depresivnih i 13 žena koje nisu u depresiji, sugerisala je da je depresija povezana sa neadekavtnim lučenjem luteinizirajućeg hormona koji reguliše ovulaciju. Imunološke promene koje su posledica stresa, takođe, mogu da utiču na povećanje neplodnosti. U slučaju kada parovi idu na ponovljenu vantelesnu oplodnju, depresija se povećava, a samim tim i smanjuje mogućnost začetka deteta zbog uticaja psiholoških i fizičkih faktora. Pošto psihološki simptomi utiču na plodnost, sve je veća potreba da se i na njih obrati pažnja tokom lečenja neplodnosti.

Saznaj više:  Kada potražiti psihološku podršku?

 

 

10 thoughts on “Psihološki aspekti neplodnosti

  1. zdravo,imam dosta pitanja u vezi neplodnosti s psiholoske strane,samo neznam odakle da pocnem,suprug i ja smo vec 5 god. u braku a zadnje 3 god. aktivno pokusavamo da dobijemo bebu,uradili smo sve moguce analize koje su nam doktori rekli da uradimo i sve su u najboljem redu,ali ja nikako da ostanem u drugom stanju,na prolece kod poslednje doktorke sto smo isli na klinici za ginekologiju i akuserstvo u beogradu sve smo uradili ponovo i ona mi je rekla da ako sve analize budu uredu da ce cekati da napunim 30 godina pa da mi tek onda radi prvu inseminaciju,gde zurim toliko kad sam jos mlada i da ima vremena da se prirodno desi,ja sad imam 29 god. i ne razumem zasto mi je to rekla,da li je to normalno ili ne,pa me isto zanima da li trebam o tome da komentarisem sa porodicom i prijateljima ili ne trebam,posto su mi svi lekari kod kojih sam isla pretporucili da o tome ne komentarisemo,da nas to samo jos vise opterecuje i ako ne treba da pricamo o tome,kako da kazem okolini da nam to smeta i da nas ne podsecaju,posto sam probala to nekoliko puta da im direktno kazem i nije uspelo,svi se naljute kad im kazem i cute par dana i posle nastavljaju kao da im nista nisam rekla,ja sam postala sve nervoznija i napetija kako vreme prolazi,a nista se ne dogadja,pogotovu kad pocnu da mi dele savete sta treba da radim,gde da idem i kad se raspituju u moje ime,znam da oni to ne rade zlonamerno,ali meni to smeta i neznam vise ni sama sta treba da radim,a sta ne,pa vas zato molim za neki savet.unapred hvala

  2. zdravo,imam dosta pitanja u vezi steriliteta s psiholoske strane,pa se nadam da mi mozete pomoci. Suprug i ja smo vec 5 god u braku,a zadnje 3 aktivno pokusavamo da dobijemo bebu. Bili smo kod nekoliko lekara i uradili sve moguce analize koje su nam rekli da uradimo i sve su u fenomenalnom redu kako su nam doktori rekli,ali ja nikako da ostanem u drugom stanju,i rekli su nam da ne bi trebalo da pricamo o tome sa porodicom i prijateljima,da se samo time jos vise opterecujemo i da od tog stalnog razmisljanja i preterano velike zelje ne mozemo da se opustimo,pa me zanima da li ne treba da pricamo o tome sa okolinom ili treba,posto se naljute kad im kazem da necu da pricam o tome i posle par dana nastavljaju kao da im nista nisam rekla,znam da oni to ne rade zlonamerno,ali mene izludjuje to njihovo ponasanje,tako da neznam sta da radim sto se toga tice.Pocetkom jula ove godine sam zadnji put isla na kliniku za ginekologiju i akuserstvo u Beogradu i tu mi je doktorka uradila sve analize koje su odlicnom redu kako je rekla,posle toga vise nigde nisam isla jer mi je ona rekla da mi nece raditi nista pre 30 god,gde zurim,da sam jos mlada i posto je sve uredu da ce cekati do tad da se desi prirodno.Ja sad imam 29 god i neznam sta da radim,da li da idem kod neke druge doktorke ili da cekam,posto me moja okolina tera da idem dalje i da promenim doktorku,ja vise neznam sta da radim,postala sam sve nervoznija i napetija kako vreme prolazi,a nista se ne dogadja, pa vas molim da mi date neki savet sta da radim i kako da se izborim sa svim tim. Unapred hvala.

    1. Draga Jelena
      Ukoliko ste izgubili poverenje u doktora imate pravo da ga promenite. Odnos lekar pacijent se gradi na poverenju i ono je najbitnije, pogotovo kod ovako osetljivih tema. Mada isto tako morate znati da dobar lekar nije onaj koji ispunjava želje pacijenta već onaj koji radi u interesu pacijenta!
      Srdačan pozdrav.

  3. Gledala sam pre par dana emisiju Zene u kojoj je bila tema za neplodnost itd. i tada sam saznala za Vas sajt.Ja sam imala spontani 2009. i moj sadasnji suprug i ja ne mozemo da imamo dete.Radila sam progesteron,imala probleme sa sekretom pa sam to resavala,isla na testove mikroplazme,cmv gde se ispostavilo da je pozitivan,suprug je radio sve potrebne testove.Na kraju sam pre 5 meseci isla na hsg i ut i opet nista.Pila sam i Klomifen,cikloproginovu ni to nije dalo rezultata.Pre par dana sam promenila doktora i ovih dana mi proverava preko uz-a jajnu celiju.Pogledao je sve moje dosadasnje analiyze i po snimku sa hsg-a je rakao da su mi jajnici visoko postavljeni.Prethodni doktor je rekao da je sve u redu,ni pomenuo nije tako nesto za jajnike.Zanima me sta to znaci kada su mi visoko postavljeni jajnici?Inace kada sam imala spontani meni je ceo plod u 6. nedelji ispao i nemam nikakav papir od onda za tu trudnocu osim kada sam isla na tu kiretayu gde su napisali tada da ppostoji sumnja da sam bila trudna ali da se nemaju,da kazem,dokaz za to,sto samim tim kod ovog novog dr. to ne ynaci nista kao ni moja rec da jesam bila trudna.Ako trebaju dodatni podaci kako bi ste me bolje posavetovali ja cu Vam dodatno napisati sve rezultate dosadsnjih testova.

    1. Draga Dragana!
      Jajnici su parni organi. Smešteni su na krajevima jajovoda, odnosno neposredno uz njihov otvor, sa obe strane materice. Jajnik se može nalaziti bliže materici ili dalje, pa ovo često zbunjuje pacijente prilikom čitanja ultrazvučnog nalaza. Može doci do pomeranja mesta janika kao posledice upalnih procesa. Ukoliko vam je nalaz HSG-a uredan, položaj janika ne treba da Vas brine.
      Srdačan pozdrav!!

  4. Zdravo! Nadam se da mi mozete dati neki savet.Imam 29 god. Muz i ja pokusavamo vec godinu dana da dobijemo dete ali ne uspevamo. Nikad nismo imali vecih zdravstvenih problema. Redovno idem na preglede, pijem vitamine, folnu kiselinu, ne pijem alkohol , ne pusim…ali sam po prirodi temperamentnija osoba a posebno na kraju meseca iscekivajuci pozitivan test.
    Iz meseca u mesec sve se vise opterecujemo, posebno ja…Zato me posavetujte
    sta da radim.Koji mi je prvi korak?
    Unapred veliko hvala!!!

    1. Draga Jelena!
      Vaš prvi korak je odlazak kod ginekologa. On će obaviti sve potrebne analize i uputiti Vas kako dalje. Najbitnije je pokrenuti se u rešavanju problema. Želim Vam da brzo dodjete do željene trudnoće!
      Srdačan pozdrav!

      1. Postovana doktorka,
        Kao sto ste me posavetovali, otisla sam kod ginekologa i rekla mi je da uradim briseve radi predostroznosti a on na spermogram. Kao sto znate pojedinim muskarcima nije lako ici na pregled zbog takvih problema, ali smo se dogovorili da i to zavrsimo. Javicu vam rezultate spermograma da mi ih prokomentarisete. Unapred hvala i veliki pozdrav.

        1. Draga Jelena,
          Samo budite istrajni u svim analizama i imajte poverenja u svog ginekologa.
          Srdačan pozdrav.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *