Podignite imunitet pre trudnoće

Da li znate da naš organizam svakog sata stvara više od deset miliona antitela, a za takvu produktivnost zahteva izdašne zalihe hranljivih materija. Ako ste planirali trudnoću, vaše telo se sprema za jedan od najvećih i najzahtevnijih zadataka. Tokom decvet meseci,  a i u mesecima pre “borbena” gotovost ženinog tela je na najvišem nivou. Zato je veoma važno da pojačate imunitet, i zaštitite svoje telo od infekcija, kojima tokom trudnoće možete da budete podložniji nego inače.

Podignite imunitet pre trudnoće

Koliko god vodili računa o optimalnoj i zdravoj ishrani, nekada je potrebno da organizam ima rezerve. Iskoristiljivost vitamina i minerala iz hrane u savremenom društvu sve je manja, naročito ako ne znamo kakav je put ta hrana prošla od njive do stola.

Nekada i naše telo nema mogućnost da iskoristi neku esencijalno važnu materiju  – primer za to je folat, aktivni oblik folne kiseline (vitamin B9), čiji deficit nakon postignute trudnoće može dovesti do nepravilnosti u formiranju centralnog nervog sistema deteta. Folate, aktivne oblike folne kiseline, organizam obezbeđuje iz namirnica (spanać, brokoli, pomorandžin sok, itd). Međutim, preporučen dnevni unos folata od 400 mikrograma  praktično je nemoguće obezbediti isključivo putem ishrane (prosečan unos je oko 50 odsto).podignite imunitet pre i tokom trudnoće

Saznaj više:  Ovarijalni hiperstimulacioni sindrom

Dovoljan unos folne kiseline može da doprinese smanjenju broja spontanih pobačaja koji se javljaju naročito kod žena sa sniženom aktivnošću enzima za pretvaranje folne kiseline u biološki aktivan oblik. Smatra da se da čak polovina žena nema enzime potrebne za to. 

Zato je potrebno da se folna kiselina koju  žene kroz razne vrste preparata  unose u organizam, prevede u aktivni oblik folat- osim ako se ne uzme u obliku koji je odmah iskoristiv, kao Metafolin®. Potrebe za folatima u trudnoći se povećavaju i od velikog su značaja i za majku i za plod. Čak do 70 odsto komplikacija trudnoće uspešno se može sprečiti unosom folata pre začeća i tokom trudnoće.

Tokom trudnoće naš organizam treba i druge vitamine B grupe koji imaju posebne uloge (vitamini B6 i B12 učestvuju u normalnom formiranju crvenih krvnih zrnaca; vitamini B1, B2, B6 i B12 učestvuju u normalnom funkcionisanju nervnog sistema). Vitamin C i E štiti ćelije organizma od oksidativnog stresa. Vitamin C, takođe, snaži imuni sistem organizma.

Tu je i jod, važan mikroelement koji ulazi u sastav tiroidnih hormona, ima ulogu da obezbedi da štitasta žlezda stvara optimalne količine tiroidnih hormona, koji su esencijalni za mozak i neurološki razvoj bebe, pogotovo tokom trudnoće i neposredno pre začeća. Potrebe za jodom se povećavaju i do 50 odsto tokom trudnoće. Nedostatak joda tokom trudnoće može izazvati hipotiroizam kod majke i bebe, tako da trudnice i dojilje moraju biti sigurne da ga unose dovoljno i za sebe i za svoju bebu; što je oko 150 mikrograma joda dnevno.

Saznaj više:  Žene teže podnose lečenje neplodnosti

Zato je pri biranju preparata i vitaminskih kompleksa izabrati one koji će moći da ispune dvostruku ulogu  – obezbede dovoljno hraniljivih materija za trudnicu i bebu, i s druge strane, pojačaju zaštitne sposobnosti organizma. Čak i tokom same trudnoće menjaju se potrebe u hranljivim materijama, pa na primer Zdrava trudnoća 1   i Zdrava trudnoća 2  optmiziju odnos vitamina i minerala u odnosu na potrebe mame i bebe u tom periodu trudnoće.

Foto

Napomena: tekst je nastao u saradnji sa kompanijom Merck

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *