Na koji način jod deluje preventivno

Bez dovoljno joda, štitna žlezda ne može normalno da funkcioniše. Nedostatak joda tokom trudnoće može da izazove hipotiroidizam majke i fetusa i da uspori njegov neurološki razvoj. Hormon štitne žlezde,  tiroidni hormon, je neophodan za normalan razvoj mozga i nervnog sistema bebe kako tokom razvoja u materici, tako i  neposredno posle rođenja.  Ako je tokom ovih kritičnih perioda nivo tiroksina smanjen, to može da dovede do nepovratnog oštećenja mozga sa mentalnom retardacijom i  raznim neurološkim problemima.  Jod je neophodan kako tokom razvoja bebe, tako je važan majci pre začeća i tokom trudnoće. femibion zdrava trudnoća jod

Da li će posledice po bebu nastupiti i u kojoj meri, zavisi pre svega od trenutka nastanka smanjenog nivoa ovog hormona, i toga koliko je deficit ozbiljan. Najteža manifestacija nedostatka joda tokom trudnoće je  kretenizam.

U istraživanjima rađenim na područjima gde nema dovoljno joda i endemski je povećan broj dece sa ovim poremećajem (poput Zapadne Kine, Zaira) pokazalo se da suplementacija jodom pre trudnoće i u prvom  i drugom trimestru trudnoće veoma pozitivno utiče na smanjenje anomalija. S druge strane, pokazalo se da uzimanje povećanih doza joda u trećem trimestru i posle porođaja, na žalost, nije imalo efekta na učestalost neuroloških anomalija i problema dece.

Saznaj više:  Da li su muškarci manje plodni nego ranije?

Stoga, da bi se osiguralo adekvatno snabdevanje jodom tokom trudnoće, žene bi trebalo da obezbede dovoljan unos joda (najmanje 150 mcg/dan) za duži period pre začeća, kako bi se na taj način osigurale dovoljne intratiroidalne zalihe joda (unutar same štitne žlezde).

Tokom opsežnih istraživanja otkriveno je i da  optimalna količina joda tokom trudnoće povoljno utiče na težinu novorođenčadi – u regijama sa endemskom gušavosti, u Alžiru, oralnom upotrebom jodiranog ulja kod trudnica, neposredno pre začeća ili tokom prvog trimestra trudnoće, značajno je povećana težina novorođenčadi u poređenju sa  ženama koje nisu uzimale dodatni jod.

Ako se jod uzima oralno, više od tri meseca trudnoće (naročito u prvom i drugom trimestru) zajedno sa gvožđem i folnom kiselinom doneće značajne pozitivne promene u ishodima trudnoće, jedan je od zaključaka istraživanja Majkla Cimermana, objavljenog u stručnom časopisu posvećenom pedijatrijskoj epidemiologiji.

Napomena: Tekst nastao u saradnji sa kompanijom Merck 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *