Vitamin B9: Jedan od 13 vitamina koje organizam ne može sam da proizvede

U periodu od devet meseci razvije se nov život iz samo dve ćelije. Pružite im neophodno od samog početka, jer nedovoljno unošenje vitamina i minerala prilikom planiranja i tokom same trudnoće može da šteti budućem zdravlju deteta. Unošenje vitamina i minerala ne može se uvek obezbediti optimalnom ishranom. Tipičan primer za to je folat, vitamin B9.

Izraz “folat” obično se koristi kao generičko ime za grupu hemijski srodnih jedinjenja koja imaju strukturu folne kiseline. Folat ili vitamin B9, smatra se jednim od 13 esencijalnih vitamina koji se ne može sintetisati u organizmu, već se mora unositi putem ishrane ili suplementacijom.  Folna kiselina je nutrijent neophodan za replikaciju DNK i supstrat za niz enzimskih reakcija uključenih u sintezu amino kiselina i metabolizam vitamina.

Tokom trudnoće raste potreba za folatima, koji su neophodni za rast i razvoj ploda. Možemo reći da se danas, ipak, nedovoljno priča o pravilnom doziranju vitamina u trudnoći. Na primer, žena koja nosi jednu bebu ima dnevne potrebe za folnom kiselinom u dozi od 0,4mg. Nekim ženama potrebne su veće doze unosa vitamina, što će utvrditi njihov ginekolog. Procenjeno je da žene koje boluju od dijabetesa, epilepsije, poremećaja resorpcije, i žene koje su imale trudnoću u kojoj je plod imao defekt neuralne cevi, imaju potrebe za većim dozama. S druge strane, i preteran unos nije poželjan. Folna kiselina se izlučuje putem bubrega, te se bubrezi dodatno opterećuju, što je jako bitno izbeći kod žena kod kojih već postoji oboljenje bubrega.

Saznaj više:  Mali pomagači - veliki učinak

Neka istraživanja su pokazala da bi optimalni unos folata (vitamn B9) trebalo da obuhvata i četiri do dvanaest nedelja pre trudnoće, kako bi se sprečile komplikacije i obezbedio neometan rast i razvoj ploda i kasnije bebe. Rešenje nikako nije u prekomernoj konzumaciji hrane. Sigurniji izbor je osmišljen režim zdrave ishrane i kombinacija dodataka koji će obezbediti potrebne materije.

Slika preuzeta odavde

Napomena: Tekst je nastao u saradnji sa kompanijom Merck

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *